SIM Factor zakończył z sukcesem swój najbardziej zaawansowany projekt B+R – FLORIAN

Info

W lipcu i sierpniu 2023 roku odbyły się ostatnie odbiory projektu badawczo rozwojowego Florian: Innowacyjny trenażer edukacyjny z interaktywnymi modułami z zakresu prewencji Społecznej. Projekt był finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju we współpracy Państwową Strażą Pożarną.

Projekt zakładał zbudowanie pierwszego przełomowego w skali kraju trenażera wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości wraz z platformą edukacyjną zapewniających wielosystemowe, wielostanowiskowe środowisko edukacji w zakresie prewencji społecznej.

Edukacja przez doświadczenie staje się kluczem do zrozumienia i trwałego przyswojenia wiedzy, zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Inspirując się słowami Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, ta idea odzwierciedla filozofię tego nowatorskiego narzędzia edukacyjnego, gdzie wiedza wchłaniania się nie tylko umysłem, ale także poprzez aktywny udział i praktykę. Wykorzystując najnowszą technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, Zestaw Florian umożliwia symulację realistycznych zagrożeń i sytuacji, w których uczestnicy mogą ćwiczyć i zrozumieć kluczowe aspekty prewencji społecznej.

Uczenie się przez zaangażowanie i bezpośrednie doświadczenie to klucz do trwałego zrozumienia i pamiętania, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. To, co mówimy o podróżowaniu, że kształci, znajduje swoje odzwierciedlenie w projekcie Zestawu FLORIAN. Korzystając z technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, symulator zanurza uczestnika w realistyczne środowisko, gdzie można interaktywnie doświadczyć i zareagować na różne sytuacje związane z bezpieczeństwem.

Zestaw FLORIAN składa się z gogli VR i dwóch tabletów, zamkniętych w przenośnej skrzynce, która pełni także funkcję serwera szkolenia. Oferta ponad 30 zróżnicowanych scenariuszy szkoleniowych, od zabezpieczenia domu po pierwszą pomoc i reagowanie na wypadek, umożliwia uczestnikom praktyczne podejście do różnych aspektów bezpieczeństwa. Szkolenie może odbywać się w małych, trzyosobowych grupach lub z większą liczbą osób, oferując interaktywne quizy i możliwość obserwacji postępów w rozwiązywaniu zadań. System jest nie tylko potężnym narzędziem edukacyjnym, ale także źródłem informacji, które pomaga kształtować kulturę bezpieczeństwa wśród różnych grup wiekowych i społeczności.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w projekt, to była niesamowita przygoda, która zostawiła w naszej organizacji bardzo dużą wiedzę oraz ogromny potencjał, który na pewno wykorzystamy w kolejnych, czekających na nas wyzwaniach. – przekazał Tomasz Świerszcz, dyrektor oddziału Kraków SIM Factor.

Kluczowe informacje związane z projektem FLORIAN:

  • Zestaw FLORIAN to samodzielne narzędzie szkoleniowe. Zestaw składa się gogli VR oraz dwóch tabletów. Całość umieszona jest w wygodnej do transportu skrzynce, pełniącej także funkcję serwera szkolenia. ,
  • W systemie dostępnych jest ponad 30 scenariuszy szkoleniowych,
  • Scenariusze dotyczą codziennych sytuacji z którymi możemy zetknąć się w życiu,
  • Scenariusze rozgrywają się w miejscu zamieszkania (domu, mieszkaniu), jego okolicy (ulicy, wsi) oraz w drodze do i na miejscu wypoczynku,
  • Obejmują różnorodne tematy takie jak zabezpieczenie domu, ulatnianie się gazu, pierwsza pomoc, reagowanie na wypadek, spotkanie ze zwierzętami czy nawet zabezpieczenie samochodu na autostradzie,
  • Szkolenie prowadzone jest za pomocą rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej,
  • System udostępnia też interaktywne quizy do sprawdzania wiedzy osób szkolonych,
  • Szkolenie może być prowadzone w trzy osobowych grupach – wtedy szkoleni zamieniają się rolami – jeden wykonuje zadania w VR, drugi wspomaga go za pomocą tabletu, a trzeci przyswaja dopasowaną porcję informacji teoretycznych na temat ćwiczonego scenariusza.
  • System wymaga minimalnego zaangażowania personelu, trenażer jest bardzo prosty w obsłudze,
  • Jest możliwość obserwowania postępów w rozwiązywaniu zadań w rzeczywistości wirtualnej, poprzez podgląd na ekranie – Zestaw FLORIAN umożliwia podłączenie do niej rzutnika lub telewizora.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: https://florianvr.pl/

Dysponentem rozwiązania FLORIAN będzie Państwowa Straż Pożarna.

Zdjęcia